Trendy polskiego internetu
Sprawdź popularne trendy w polskim internecie! Na topie:
Sofia Ennaoui


Ranking firm pożyczkowych

Ranking i test firm pożyczkowych

16 października 2019, imieniny obchodzą Florentyny, Ambrożego, Gawła. Zobacz: Rocznice.

Dzisiaj polecamy film:

Nowości

Co u nas słychać?
Zmieniamy się
Nowa baza filmów
Polecamy się
Ocenianie filmów
Całe filmy

Filmy

Polecamy nową bazę filmów!
Pełna lista filmów
Wyszukiwarka

Przeglądarka internetowa

Przeglądarka internetowa to rodzaj programu, którego głównym przeznaczeniem jest wyświetlanie stron WWW (sieciowy system informacyjny - w bardzo dużym uproszczeniu nazywany po prostu Internetem, choć jest to nazewnictwo błędne) - czyli HTML.

Historia przeglądarek internetowych

Historia przeglądarek internetowych sięga początku samej sieci WWW. Pierwsza przeglądarka, opracowana przez wynalazcę WWW (proszę nie mylić z wynalezieniem sieci jako takiej) Tima Bernersa-Lee, nazywała się po prostu World Wide Web. Program został napisane w grudniu 1990 roku, a do użytku w instytucie CERN wszedł w marcu 1991 roku.

Mosaic

Pierwszą graficzną przeglądarką był Mosaic - który światło dzienne ujrzał w roku 1993. Z tej przeglądarki wywodzi się wiele obecnie używanych - jak choćby Internet Explorer.

Opera

Kolejną przeglądarką, która światło dzienne ujrzała w 1994 roku, była Opera. Dość krótko była darmowa, już wersja druga była komercyjna, dostępna w sprzedaży. Firma Opera Software wycofała się z tej decyzji w roku 2000 zamieniając przeglądarkę na adware. Od wersji 8.50, a więc od 20 września 2005 roku, przeglądarka jest całkowicie darmowa. I szczerze ją polecam.

Netscape Navigator

Niedługo po Operze, również w roku 1994, wykluł się Netscape Navigator - pierwsza komercyjna przeglądarka internetowa (Opera stała się komercyjna później). 31 marca 1998 kod źródłowy tej przeglądarki został upubliczniony. Od wersji 8 kod bazuje na FireFox.

Internet Explorer

Powoli dochodzimy do dzisiejszego potentata na rynku przeglądarek internetowych - Internet Explorera. Dostaliśmy go w ręce, oby ten dzień był przeklęty - jak mówią niektórzy, wraz z Windows 95, czyli w 1995 roku. Po kilku latach Internet Explorer stał się liderem rynku przeglądarek zgarniając gdzieniegdzie ponad 90%. Obecnie ten trend się odwraca, ale nie wiadomo co się wydarzy po premierze Internet Explorer 8 - wersja beta jest bardzo obiecująca i przechodzi test Acid2.

Firefox

Przeglądarka Mozilla Suite czyli kontynuacja Netscape Navigatora zaczyna się w roku 1998, ale nie jest jakoś sepcjalnie popularna czy rozpoznawana. Przez chwilę żyje jako Phoenix i Firebird, wreszcie, od 9 lutego 2004 nosi nazwę Firefox i jest obecnie drugą pod względem popularności przeglądarką internetową na rynku.

Silniki przeglądarek internetowych

Ostatnią rzeczą o której warto wspomnieć są silniki przeglądarek. Czasami jest tak, że dwie całkiem różne przeglądarki działają w gruncie rzeczy (pod względem wyświetlania stron) identycznie, gdyż pracują na tym samym silniku - mechaniźmie wyświetlania strony.

Najpopularniejszy obecnie silnik to Trident - na nim "chodzi" Internet Explorer. Poza nim popularnymi silnikami są Presto (w Operze od wersji 7), Gecko (Firefox, Flox, SeaMonkey), KHTML (Konqueror, Safari, OmniWeb)

' . . '