Trendy polskiego internetu
Sprawdź popularne trendy w polskim internecie! Na topie:
Sofia Ennaoui


Ranking firm pożyczkowych

Ranking i test firm pożyczkowych

6 grudnia 2019, imieniny obchodzą Mikołaj, Emilian, Leontyna. Zobacz: Rocznice.

Dzisiaj polecamy film:

Nowości

Co u nas słychać?
Zmieniamy się
Nowa baza filmów
Polecamy się
Ocenianie filmów
Całe filmy

Filmy

Polecamy nową bazę filmów!
Pełna lista filmów
Wyszukiwarka

Google Chrome

Google Chrome - przeglądarka internetowa tworzona przez Google. Jej kod został napisany w oparciu o rozwiązania open source'owe częściowo oparte na innych aplikacjach (m.in. WebKit i Mozilla).

Premiera odbyła się 2 września 2008, kiedy to na oficjalnych stronach Google udostępniono do pobrania pierwszą testową wersję aplikacji dla systemu Microsoft Windows. Wersje przeglądarki dla systemów Mac OS X i Linux planowane są na połowę 2009 roku.

Test SunSpider JavaScript Benchmark klasyfikuje ją na pierwszej pozycji pod względem działania silnika JavaScript. Używany interpretator JIT - V8 JavaScript, okazuje się jednak wolniejszy od TraceMonkey (następca SpiderMonkey) używanym testowo w Firefoksie (3.1). Przeglądarka przeszła test Acid2, a w Acid3 osiągnęła wynik 79%.

Jak podaje serwis Clicky Web Analitics, w pierwszym dniu od premiery 2,9% użytkowników korzystało z przeglądarki Google Chrome. Zgodnie z informacjami podanymi przez blog Google w statystykach odwiedzin Google Analytics przeglądarka Chrome przedstawiała się w pierwszych dniach jako Mozilla Firefox, a od 4 września 2008 już jako Chrome. Tekst, którym identyfikuje się przeglądarka w wersji z dnia premiery brzmi: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US) AppleWebKit/525.13 (KHTML, like Gecko) Chrome/0.2.149.27 Safari/525.13, dlatego systemy statystyk odwiedzin mogą rozpoznawać Chrome jako Safari.

Według danych z marca 2009 z Google Chrome korzysta na świecie 4.2% internautów. Dane dla Polski wskazują na 1.0% (za okres 31 marca-6 kwietnia 2009).

Z dniem 15 grudnia 2008 Google przestało umieszczać w pakiecie Google Pack Firefoksa umieszczając na jego miejscu Google Chrome. Firma tłumaczy to działanie chęcią wypromowania swojej przeglądarki.

Główne źródło: Wikipedia, licencja GNU FDL
' . . '