Kurs programowania WordPress
Naucz się programować w WordPress
i zarabiaj na swojej pasji!


Ranking firm pożyczkowych

Ranking i test firm pożyczkowych

19 kwietnia 2024, imieniny obchodzą Adolf, Leon, Tymon. Zobacz: Rocznice.

Dzisiaj polecamy film:

Nowości

Co u nas słychać?
Zmieniamy się
Nowa baza filmów
Polecamy się
Ocenianie filmów
Całe filmy

Filmy

Polecamy nową bazę filmów!
Pełna lista filmów
Wyszukiwarka

Internet Explorer

Ta przeglądarka zawsze miała wiele nazw, niekiedy nacechowanych bardzo negatywnie. Zaczniemy może jednak od historii. Pierwsza pełna nazwa IE to Microsoft Internet Explorer (czyli MSIE) a obecnie, od wersji siódmej - Windows Internet Explorer (raczej bez skrótu, może poza zwykłym IE).

Internet Explorer jest najczęściej używaną przeglądarką internetową na świecie (ok. 80%), jednak od czterech lat można zaobserwować trend spadkowy na rzecz innych programów, takich jak Opera czy Firefox.

Internet Explorer dla Windows używa silnika Trident, a w środowisku Macintosha posługuje się silnikiem Tasman.

Opis programu

Przeglądarka w wersji Windows, rozwijana jest na bazie kodu Mosaic zakupionego od firmy Spyglass. Program został oficjalnie zaprezentowany 23 sierpnia 1995 roku. Pierwsza wersja Internet Explorera nie potrafiła jeszcze poprawnie interpretować polskich znaków - stało się to dopiero w spolszczonej wersji 2.0. Obsługa ramek pojawia się dopiero w wersji 3.0.

Chociaż obecnie Internet Explorer rozwijany jest jedynie w wersji dla systemu operacyjnego Windows, istniały także jego wersje na inne platformy - m. in. Mac OS i Mac OS X (oparty na innym silniku - Tasman; w 2003 zaprzestano rozwoju IE dla tych systemów) oraz Solaris i HP-UX (wycofane w 2001).

Obecnie przeglądarka ta dostarczana jest razem z każdą wersją systemu Windows, do niedawna także z każdym komputerem Apple Macintosh (na mocy umowy między firmami Apple a Microsoft). Stało się to powodem sporu między Microsoft a Netscape Communications, który znalazł swój finał w sądzie - pośrednim jego efektem był proces wytoczony Microsoft przez kilka stanów oraz Urząd Antymonopolowy USA - jego główny wątek zakończył się jesienią 2002 roku patową ugodą.

Internet Explorer wygrał rywalizację o udziały w rynku z przeglądarką Netscape Navigator, niemal zupełnie ją marginalizując. Obecnie, według rozmaitych statystyk, ma około 70-80% rynku. Portal Ranking.pl podaje na koniec lutego 2008 na udział w Polsce poniżej 60%. Pewną popularność zyskały również przeglądarki wykorzystujące mechanizmy IE do wyświetlania stron WWW, ale uzupełniające jego interfejs o szereg funkcjonalności niedostępnych w oryginalnej wersji IE.

Do wersji 6 Internet Explorer był kompletem trzech modułów - przeglądarki internetowej, programu pocztowego i czytnika grup dyskusyjnych. Dwa ostatnie programy nosiły wspólną nazwę Outlook Express. Od wersji 7 do użytkowników dostarczany jest tylko Internet Explorer. Outlook Express zmienił nazwę na Windows Mail i dodawany jest tylko do najnowszego systemu Windows - Windows Vista.

W czerwcu 2003 r. Microsoft ogłosił, że zamierza wstrzymać dalszy rozwój Internet Explorera dla systemu operacyjnego firmy Apple, ponieważ Apple opracował własną przeglądarkę o nazwie Safari (która bazuje na kodzie Konquerora).

23 września 2004 r. Microsoft ogłosił, że zaprzestaje wydawania poprawek błędów związanych z bezpieczeństwem dla Internet Explorera działającego na systemach operacyjnych starszych niż Windows XP. Jako uzasadnienie tej decyzji podano, że IE jest częścią systemu operacyjnego, a najnowsze mechanizmy zabezpieczeń są dostępne tylko wraz z Service Packiem 2 dla Windows XP. Argumentowano również, że zostanie skrócony czas wydawania poprawek, gdyż mniej będzie wersji dla których konieczne będzie tworzenie i testowanie poprawek.

Jest to korzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa programu, niemniej jednak wymusza również kosztowną aktualizację systemu operacyjnego, a często również sprzętu komputerowego.

Internet Explorer - historia

  • 1.0 - sierpień 1995
  • 2.0 - listopad 1995
  • 3.0 - sierpień 1996
  • 4.0 - październik 1997
  • 5.0 - marzec 1999
  • 6.0 - październik 2001
  • 7.0 - październik 2006
  • 8.0 - marzec 2009
Główne źródło: Wikipedia, licencja GNU FDL
' . . '