Kurs programowania WordPress
Naucz się programować w WordPress
i zarabiaj na swojej pasji!


Ranking firm pożyczkowych

Ranking i test firm pożyczkowych

24 kwietnia 2024, imieniny obchodzą Aleks, Grzegorz, Aleksander. Zobacz: Rocznice.

Dzisiaj polecamy film:

Nowości

Co u nas słychać?
Zmieniamy się
Nowa baza filmów
Polecamy się
Ocenianie filmów
Całe filmy

Filmy

Polecamy nową bazę filmów!
Pełna lista filmów
Wyszukiwarka

Opera

Opera, według nas, to najlepsze przeglądarka. Szczerze polecamy ściągnięcie i wypróbowanie - ściągnij Operę.

Opera to darmowa, wieloplatformowa przeglądarka internetowa, a właściwie pakiet internetowy, tworzony i rozwijany przez norweską firmę Opera Software ASA, którego jednym z elementów jest przeglądarka internetowa.

W skład pakietu wchodzą: przeglądarka WWW, klient poczty i Usenetu (Opera Mail), menedżer pobierania plików, klient IRC, czytnik kanałów, klient BitTorrent, środowisko dla widżetów oraz notes elektroniczny.

Opera jest programem darmowym, opartym na licencji freeware. Jest aplikacją własnościową o zamkniętym kodzie źródłowym. Do wersji 4.x włącznie, Opera rozprowadzana była na zasadach shareware, następnie od wersji 5.x do 8.50 na licencji adware (z możliwością wyłączenia reklam po zakupie klucza licencyjnego). Od wersji 20 września 2005, Opera jest programem w pełni darmowym na licencji freeware.

Opera na urządzeniach mobilnych

W odrębnych wersjach, Opera jest dostępna również dla urządzeń przenośnych. Na każdym z systemów Opera zapewnia ten sam silnik renderujący kod HTML, w przypadku urządzeń małoekranowych (palmtop, GSM) wzbogacony o mechanizm zwany small screen rendering, który pozwala oglądać szerokokątne i wzbogacone w grafiki strony internetowe na wyświetlaczach uboższych i mniejszych niż ekrany komputerowe. Wersja Opera Mobile jest płatna, a wersja Opera Mini jest bezpłatna. Dostępne są również wersje dla konsol Nintendo DS Lite i Nintendo Wii, obie płatne.

Historia Opery

Do czasu wydania wersji 2.0, Opera znana była pod nazwą MultiTorg Opera i była przeglądarką niedostępną publicznie. Cechowała ją unikatowa jak na tamte czasy funkcja przeglądania wielu stron w jednym oknie przeglądarki - wielodokumentowy interfejs. W 1996 roku wydano na zasadach licencji shareware wersję 2.1.

Kolejnym, ważnym w historii rozwoju przeglądarki była wersja numer 4, wydana 28 czerwca 2000. Jądro przeglądarki zostało przepisane tak, by mogło pracować pod różnymi środowiskami, zaimplementowano także wbudowanego klienta poczty e-mail. W grudniu 2000 opublikowana została wersja oznaczona numerem 5. Najbardziej widoczną zmianą była zmiana zasady dystrybucji - zamiast ograniczeń czasowych w użytkowaniu bez wykupienia licencji wprowadzono banery reklamowe. 29 listopada 2001 roku ukazała się wersja szósta Opery, wspierająca kodowanie unicode i umożliwiająca obok dotychczasowego trybu MDI przeglądanie w kartach.

W styczniu 2003 wydano kolejną, siódmą wersję przeglądarki. Z najistotniejszych zmian należy wymienić nowy silnik o nazwie Presto, ulepszoną obsługę kaskadowych arkuszy stylów, wsparcie modelu DOM i skryptów po stronie użytkownika. W sierpniu 2004 rozpoczął się okres testowania Opery w wersji 7.6. Ta cechowała się ulepszoną obsługą standardów, wprowadzono również obsługę programu za pomocą głosu i wsparcie dla VoiceXML. Zaimplementowano również unikalną technologię dopasowania treści do szerokości, która pozwala na swobodne przeglądanie stron na każdej rozdzielczości ekranu bez konieczności przewijania w poziomie. Wersja 7.6 została później przemianowana na 8.0. 19 kwietnia 2005 wydano wersję 8.0 przeglądarki. Dostosowano ją do potrzeb szerszej grupy użytkowników, poprzez uproszczenie menu i jego reorganizację, mającą na celu uczynienie bardziej intuicyjnym konfiguracji przeglądarki.

Prawdziwym zaskoczeniem okazało się jednak wydanie Opery 8.5 (20 sierpnia 2005), kiedy to zmieniono licencję z adware na freeware. Odtąd Opera jest dystrybuowana jako w pełni darmowy program, nie posiadający ograniczeń natury funkcjonalnej ani czasowej i stale zdobywa sobie nowych sympatyków.

20 czerwca 2006 ukazała się dziewiąta wersja przeglądarki (również w języku polskim). Z innowacji należy wymienić system tzw. widżetów, zaawansowane blokowanie treści, implementację klienta BitTorrent oraz inne, usprawniające przeglądanie.

Opera, standardy i Microsoft

Opera była jedną z pierwszych przeglądarek internetowych wspierających kaskadowe arkusze stylów (CSS). Od wersji 9.0, również jako jedna z pierwszych, Opera przechodzi test Acid2 (choć nie Acid3), sprawdzający zgodność przeglądarki z standardami internetowymi wyznaczonymi przez W3C.

Obecnie, Opera wspiera CSS 2.1, HTML 4.01, XHTML 1.1, XHTML Basic, XHTML Mobile Profile, XHTML+Voice, WML 2.0, XSLT, XPath, XSL-FO, ECMAScript 3 (JavaScript), Document Object Model 2, XMLHttpRequest, HTTP 1.1, unicode, SVG 1.1 Basic, SVG 1.1 Tiny, GIF89a, JPEG, oraz pełne wsparcie dla PNG wraz z alpha transparency.

W październiku 2001 roku krótko po premierze Internet Explorera 6 i Windows XP, wchodząc spod Opery na stronę MSN niewiele można było zobaczyć: strony zostały zmienione i wysyłały inny kod różnym przeglądarkom. Microsoft tłumaczył to faktem iż przeglądarki inne niż Netscape 6 i IE 6 nie obsługują XHTML. Opera zareagowała na to informacją prasową w technologii XHTML, której nie można było wyświetlić używając IE6 z powodu braku poprawnej obsługi XHTML (w Operze informacja była czytelna).

W lutym 2003 pracownik Opera Software zauważył, że MSN wysyła inne style użytkownikom Opery i Internet Explorera. Najpopularniejsze przeglądarki Internet Explorer i Netscape otrzymywały style zrobione specjalnie dla nich. Opera otrzymywała stary plik stylów działający tylko z błędną wersją Netscape'a. Poprawna obsługa stylów w Operze powodowała złe wyświetlanie strony.

Główne źródło: Wikipedia, licencja GNU FDL
' . . '