Trendy polskiego internetu
Sprawdź popularne trendy w polskim internecie! Na topie:
Sofia Ennaoui


Ranking firm pożyczkowych

Ranking i test firm pożyczkowych

16 października 2019, imieniny obchodzą Florentyny, Ambrożego, Gawła. Zobacz: Rocznice.

Dzisiaj polecamy film:

Nowości

Co u nas słychać?
Zmieniamy się
Nowa baza filmów
Polecamy się
Ocenianie filmów
Całe filmy

Filmy

Polecamy nową bazę filmów!
Pełna lista filmów
Wyszukiwarka

Tim Berners-Lee

Tim Berners-Lee, a w zasadzie Sir Timothy Berners-Lee, urodził się 8 czerwca 1955 roku w Londynie. Twórca i jeden z pionierów usługi WWW, obecnie jednej z najpopularniejszych usług internetowych. Często uważany za twórcę całego Internety - mylnie, co go mocno drażni, gdyż jest człowiekiem skromnym i nie lubi przypisywać sobie cudzych zasług. Tak wynika z wywiadu z nim :) Od roku 1994, Berners-Lee jest Przewodniczącym Konsorcjum W3C.

Berners-Lee urodził się w Londynie, gdzie uczył się w Emanuel School w Wandsworth. Jest absolwentem Queen College Uniwersytetu w Oxford. Tam zbudował komputer lutując bramki TTL, procesor M6800 oraz używając starego odbiornika TV. Nim stworzył WWW, miał już spore doświadczenie programistyczne. Tim był pierwszym inżynierem Plessey Telecommunications (praca nad systemami rozproszonych transakcji).

Półtora roku pracował jako konsultant w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych (CERN) w Genewie. W tym czasie napisał na własny użytek pierwszy program do przetrzymywania informacji korzystający z wielu relacji (wewnętrznych powiązań). Program "Enquire" nigdy nie doczekał się publikacji, ale dał podstawy przyszłej idei World Wide Web.

W latach 1981-1984 pracował w Image Computer Systems Ltd nad kontrolą sprzętu w czasie rzeczywistym, oprogramowaniu graficznym i komunikacyjnym. W 1984 podjął ponownie współpracę z CERN, aby stworzyć rozproszony system kontroli i wymiany informacji w czasie rzeczywistym. Przede wszystkim zajmował się projektowaniem systemu dwukierunkowego wywoływania procedur (podwaliny HTTP).

W 1989, Tim Berners-Lee wystąpił z propozycją ogólnoświatowego projektu opartego na hipertekście - nazwanego World Wide Web. Oparte na "Enquire", WWW miało pozwolić na współpracę poprzez łączenie informacji wielu autorów w sieć dokumentów hipertekstowych. Napisał również swój pierwszy serwer, nazwany po prostu HTTPD i pierwszą aplikację kliencką, "WorldWideWeb" - przeglądarkę i edytor hipertekstu typu WYSIWYG działającą w środowisku NeXTStep. Pracę nad nią rozpoczął w Październiku 1990 - program "WorldWideWeb" został udostępniony w sieci CERN w październiku tegoż roku, a w ogóle w Internecie) latem 1991. Pierwszą opublikowaną przez Tima Bernersa-Lee stroną WWW była http://info.cern.ch/ (była to pierwsza strona WWW na świecie, dziś już nieczynna).

Do roku 1993 Tim Berners-Lee zajmował się nadal tworzeniem Sieci koordynując pracę wielu użytkowników Internetu. Jego pierwotne specyfikacje URL/URI, HTTP oraz HTML były obiektem dyskusji i poprawek w coraz szerszych kręgach razem z rozwojem technologii WWW.

W 1994 roku Tim Berners-Lee powołał do życia Organizację W3C w Laboratorium Informatyki w Instytucie Technologii Massachusetts (MIT). Od tamtej pory jest dyrektorem World Wide Web Consortium, które zrzesza ogólnoświatowe środowiska WWW w: Instytucie Technologii Massachusetts, INRIA we Francji i Uniwersytecie Keio w Japonii. W3C stawia sobie za cel "prowadzenie Sieci do jej maksymalnych możliwości" (Leading the Web to Its Full Potential), zapewniając stabilność zarówno w gwałtownych jak i ewolucyjnych zmianach sposobów jej użycia.

Tim Berners-Lee jest autorem książki "Weaving the Web" ("Tkając Sieć") mówiącej o początkach i przyszłości WWW.

W 1994 r. Tim Berners-Lee został wyróżniony prestiżową Nagrodą Japońską, a 16 lipca 2004 otrzymał tytuł Rycerza Orderu Imperium Brytyjskiego od Królowej Elżbiety za "wkład w ogólnoświatowy rozwój Internetu".

Główne źródło: Wikipedia, licencja GNU FDL
' . . '